Oczka wodne, kaskady, strumienie

Nasza firma specjalizuje się w założeniach wodnych.
Kompleksowo wykonujemy taki założenia jak:

Oczka wodne
Sadzawki
Strumienie, strumyki, potoki, rzeczki
Stawy
Bijące źródełka
Fontanny
Kaskady i wodospady
Suche rzeki i suche wodospady (typowe dla ogrodów japońskich karesansui)
Ogrody wodne, bagienne
Oświetlenie założeń wodnych
Dobór roślin wodnych, bagiennych, nabrzeżnych
Projekty założeń wodnych
Przebudowa źle założonych oczek wodnych, strumieni, uszczelnianie, podwyższanie brzegów
Przygotowanie oczek do zimy
Pielęgnacja i konserwacja założeń wodnych
Sprzedaż profesionalnej najlepszej foli do oczek oraz sprzętu do filtracji

 

KIlka słów od naszej załogi Rivendell:

Jednym ze sposobów aby zbliżyć się do natury jest stworzenie w ogrodzie małego stawu czyli oczka wodnego. Jest to doskonały sposób na pozbycie się stresów i ucieczkę od zgiełku dnia codziennego. Otoczenie oczka wodnego jest cudownym miejscem odpoczynku, zapewnia harmonie człowieka i natury ,działa pozytywnie na nasze emocje .

Oczko jest też atrakcyjnym urozmaiceniem naszego ogrodu . Już od czasów starożytnych woda jest ważnym elementem kompozycji ogrodu. Oczka wodne , strumienie, stawy, kaskady, i fontanny towarzyszyły ogrodom na przestrzeni wieków od antyku poprzez renesans, barok, klasycyzm romantyzm aż do współczesności. Elementy wodne są bardzo istotne w ogrodach różnego typu np: japońskim, angielskim, francuskim.

Oczko wodne to niezwykłe miejsce, które przyciąga specyficzne gatunki zwierząt: kolorowe ważki, traszki, żaby, różnorodne ptaki i drobne ssaki ; ponadto jest środowiskiem życia ryb. Mamy również możliwość posiadania i podziwiania bogatej i oryginalnej roślinności wodnej i nadbrzeżnej. Z biegiem lat w obrębie oczka powstaje niezależny ekosystem, żyjący pełnym życiem, stwarza nam to możliwość obserwacji i podziwiania zarówno flory jak i fauny środowiska wodnego, co jest wielką przyjemnością.

 

Woda - najcenniejszy element przyrody, pierwiastek życia, jeden z czterech żywiołów i wreszcie piękny element krajobrazu. Wpływa na człowieka kojąco, jej obecność daje nam wyciszenie, węwnętrzny spokój.

Woda pobudza wszystkie zmysły i słuch, wzrok, dotyk, smak, a nawet węch.

Słuch - Kojący szmer górskiego strumienia, szum morskich fal, czy też dźwięk wody wodospadu.

Węch - Tworzy specyficzny mikroklimat, korzystny nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin i zwięrząt w ogrodzie.

Wzrok - Zachwycające piękno wody będącej w nieustannym ruchu, odbijającej swiatło, roziskrzonymi krystalicznie strumieniami lub spokojną gładką jak lustro taflą.

Dotyk - Czysta i chłodna . Nie tylko dzieci uwielbiają wzajemne opryskiwanie się wodą i kąpiele w jeziorze czy morzu.

Smak - Źródlana, mineralna lub wprost z górskiego strumienia - orzeźwiająca i bogata w dobroczynne minerały.

Właściwości fizyko-chemiczne


Kwasowość wody- określa się ją za pomocą wartości pH. Zawiera się ona w skali 0-14. Przy wartości pH 0-7 woda ma odczyn kwaśny (przewaga jonów wodorowych H⁺)a 7-14 zasadowy (przewaga jonów wodorotlenowych OH⁻) pH=7 to odczyn obojętny.
Woda najczęściej posiada pH między 7 a 9 (odczyn lekko zasadowy). Często zdarza się jednak, że woda w zbiornikach pod wpływem kwaśnych deszczy przybiera odczyn bardzo kwaśny (nawet pH=3).
Optymalne pH dla większości organizmów żywych wynosi od 5 do 8.


Twardość wody - zależy od stężenia w wodzie soli, głównie wapnia i magnezu. Polska jednostka do oznaczania twardości to stopień twardości ( jeden stopień twardości odpowiada 10 mg węglanu wapnia na 1 litr wody).Podaje sieją również  po prostu w mg węglanu wapnia na 1 litr wody.) Większość organizmów żywych najkorzystniej czuje się w  wodzie średnio twardej (stopień twardości od 8 do 18)

 

Porady dla kupujących ryby:

  • Zdrowie: Zwróć uwagę na oczy, czy wyglądają zdrowo, są błyszczące, czy łuski są kompletne i w dobrym stanie, czy płetwa grzbietowa jest wyprostowana. Gdy rybom brakuje łusek, na skórze znajdują się podejrzane plamy, oczy są matowe lub gdy płetwa grzbietowa jest zwiotczała lepiej zrezygnować z zakupu.
  • Sprzedawca: należy wybierać cieszące się uznaniem sklepy lub sprawdzonych hodowców. Każde akwarium powinno być zaopatrzone w osobny filtr, ryby powinny być przetrzymywane w dobrych warunkach i chwytane w specjalne, miękkie siatki przeznaczone do tego celu.
  • Wymiary: najlepiej jest wybierać ryby o długości ciała nie większej niż 8-13 cm . Większe egzemplarze są droższe i trudniej się aklimatyzują w nowym środowisku. Na każde 25 cm długości ryb powinno przypadać 1m2 powierzchni lustra wody. Można również wykorzystać inny wzór: długość wyrośniętej ryby pomnożona przez 5 = niezbędna objętość wody w litrach
  • Gdy dokonamy zakupu: należy jak najszybciej torebkę z zakupioną rybą włożyć do stawu i potrzymać na jego powierzchni ok. 1h aby wyrównać temperaturę wody i ułatwić rybie adaptację w nowym środowisku. Nigdy nie wykonujemy tego w pełnym słońcu!
  • Karmienie: ryby karmi się  zazwyczaj w środku dnia, maksymalnie 3 razy w tygodniu, jeżeli staw jest odpowiednio duży, stary i naturalistyczny a więc  jest w nim ustalona równowaga biologiczna możemy zrezygnować z dokarmiania ryb, lub robić to tylko od czasu do czasu, gdyż ryby same odnajdą mnóstwo pokarmu, zarówno roślinnego jak i zwierzęcego. Gdy decydujemy się na karmienie, możemy do tego celu stosować np. suszone owady, mrówcze jaja, sproszkowane krewetki, rozwielitki oraz rozmaite dostępne w sklepach mieszanki  i granulaty np. poprawiające barwę ryb.


    Popularne gatunki ryb do oczek:

 

1.Karaś

2.Strzebla

3.Płoć ( Płotka )

4.Wzdręga (krasnopiórka)

5.Karp Koi

6.Ciernik 

7.Cierniczek

8.Słonecznica (owsianka)

9.Jaź

10.Odmiana jazia tzw. złota orfa

11.Różanka

12.Lin

13.Jesiotr